16.07.2019
---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ürünler Satmaz Satışçılar Satar

Eminim birçoğunuz duymuşsunuzdur bu cümleyi… Elbette duymayanlarınız da vardır, ya da “Yok canım daha neler…” Diyenlerinizde… “Yok canım daha neler ” diyenlerin çoğu  “Pekiyi onca marka ne işe yarıyor? “ diye soruyorlardır. Tabii ki onlar bu soruyu sormakta haklılar. Ancak haklı olmalarını sağlayan sebep markaya yüklenecek bir değer gibi gelmiyor bana… Zira markaları tasarlayanlar ve onları marka yapanlar, marka haline getirmek için tutunduranlar şüphesiz satışçılardır.

 

Bu yazıyı daha akılda kalıcı kılmak ve daha ikna edilebilir hale getirmek için birkaç yıl önce öğrendiğim “Modelitus” kavramını açıklayarak başlayacağım. Hayatımıza giren çok sayıda eşya, model ve ihtiyaç gideren emtia var. Otomobilden cep telefonuna, bilgisayardan yiyecek içeceğe kadar çok sayıda ve çeşitlilikte model var. İşte çok sayıda model olması kavramına modelitus deniliyor.

 

Modelitus ile baş etmeyi öğrenen müşteriler zaman içerisinde seçmeyi de öğrendiler. Öğrenme sürecine en büyük desteği pazarlama bilimi ve onu iyi uygulayanlar verdi. Öyle ki üretilen mal ve hizmetlerin satışı için tutundurmayı denediler. Tutundurma içerisinde konumlandırmayı planladılar. Planlayanlar aynı zamanda iyi uygulayıcılardı da... Önce ürünü, sonra fiyatı, daha sonra ürünün satış yerini ve dağıtımını son olarak da tanıtımını uyguladılar. Sonunda müşterileri etkilemeyi başardılar. Bu etkilemeyi yapanlar şüphesiz satış gücü, satış kadrosu özetle satışçılardı.

 

Satışçılar modelitus kavramında karmaşa yaşayan müşterilere sadeleştirmeyi öğrettiler. Onlar için karar vermeyi sağlayan bir dil geliştirdiler. Böylece ürün ve hizmetlerin satışlarını arttırarak devam ettirdiler.

 

İşte bu yüzden ürünler satmaz satışçılar satar.

 

 

Ali Kayacan

 
Bu Yazıyı Paylaşın:Diğer Yazılarım


Ali KAYACAN © 2017
Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Bilgilendirme

cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry