10.07.2018
---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Liderlik ve Öğreti

Liderlik ve öğreti: İki farklı kavram gibi dursa da birbirlerini tamamlayan hatta birbirlerine muhtaç anahtar niteliğinde  bütün bir değerdir.  Önce liderlik kavramı üzerinde birkaç satırla tanımlama yapmakta fayda görüyorum. Bu kavramın içini dolduran en temel yapı taşı, şüphesiz liderdir.

 

Lider: Bulunduğu çevreye fayda sağlayan, gelenekçi yapıya saygı duysa da gelenekte köklü değişikler yapan sezgi, zekâ, duygu, bilgi ve sorumluluğunu ortaya koyarak grupları ve bireyleri ateşleyen onları belirgin bir hedefin peşinden sürükleyen kişidir. Anahtar niteliğindeki diğer kavram ise  yazıya ilham veren onun nüvesini oluşturan öğretidir. Öğreti: Gerçeklerle değil doğrularla ilgilenen ilke ve kurallar bütünüdür. Hangi işi ele alacaksanız o iş de yol yordam belirleyen bir dizi standart uygulamadır. Artık liderlik ve öğreti değerlerini tanımladığımıza göre; satışta lider yöneticilik ile pazarlama disiplini içerisinde yer alan hatta bu disiplinin hayati fonksiyonu olan satış yönetimini bir araya getirebiliriz.

 

Aslında okuyuculara bu yazı ile vermek istediğim mesaj kısaca şöyledir. Satış yöneticileri liderlik özellikleriyle ve bu özelliklere has yetkinlikleriyle satış ekiplerini inşa edip harekete geçirebilirler. Tabii ki sadece hareket geçirmekle kalmayıp pazarlama ve satış yönetimine pazarlama disiplinini temel alıp yeni oluşturdukları öğreti kavramıyla hareketli bir kişilik kazandırabilirler. Ekipler ayırt edici özelliklerle bezenmiş yeni uygulamalar yöntemlerle donatılabilirler. Böylece kişilik kazandırılmış satış ekipleri istenilen  periyotlarda başarıyla yönetilebilirler.

 

Özetle bu yazının ilk paragrafında  belirttiğim gibi, liderlik ve öğreti, iç içe geçmiş birbirinden beslenen bütüncül bir yapı oluştururlar. Bu yapı şüphesiz benim de etki alanım olan satış yönetimi  öğretisi ve onun liderliğidir.

 

Farklı bir bakış açısı ortaya koyduğumu  düşündüğüm  bu yazı ile satışta lider yöneticiliği benimsemiş tüm satışçılara temeli bilimsel pazarlama disiplini olan her türlü satış öğretisini dikkate almalarını öneriyorum

 

Ali Kayacan
Bu Yazıyı Paylaşın:Diğer Yazılarım


Ali KAYACAN © 2017
Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Bilgilendirme

cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry