27.03.2019
---------------------------------------------------------------------------------------------------------

İyi Bir İletişim Modeli İle Konumlandırmayı Hazırlamak

 

Sonucu hayal etmek süreci düşünmekten her zaman daha kolaydır. Ancak unutulmamalıdır ki kolaylıklar her zaman zoru başarmamıza yeterli olmayabilir. O halde düşünmenin zorunlu ve mantıklı bir süreç olduğunu hatırlamakla işe başlayabiliriz. Sonra bizi motive eden sonucu hayal etme isteğimizi de işin içerisine katarak iyi bir iletişim modeli olarak tanımlayabileceğimiz  “Başkalarının zihninde yer etme” çabamızı ortaya koyabiliriz.

 

“Başkalarının zihninde yer etmek” diyerek pazarlama sürecinde konumlandırmanın en etkili, en özlü tanımını da yapmış bulunduk. Çok detaylandırmaya gerek olmayan bu tanım şüphesiz bu yazının özünü oluşturacak, okuyucuyu harekete geçirecek ve uygulama hazırlığı için kolaylık sağlayacaktır.

 

Gerçekten de konumlandırma anlayışı zihinleri fethetme gücüdür. Bunun temel nedeni pazarlama karmasının desteklemesinden kaynaklanmaktadır. Bir başka ifadeyle konumlandırma; ürünü, fiyatı, satış yerini ve tanıtımı fazlasıyla etkiler. Aynı zamanda bu süreci müşteri zihninde kavrayış haline getirir. Pazarlama kurgusu içerisinde tüm bu hazırlığı yapmak ise iyi bir iletişimle mümkündür. İletişimi, kaynak ile alıcı ya da bu yazının ruhuna uygun bir tanımlamayla satışçı ile müşteri arasındaki duygu, düşünce, fayda, bilgi ve haber alışverişi olarak ortaya koyabiliriz. Özetle iletişim, ilişki halindekilerin birbirlerini karşılıklı olarak anlamasıdır.

 

O halde üstün bir iletişim modeli olarak konumlandırma organizasyonunu ele alabiliriz. Bu organizasyonda işi, ürünü, hizmeti ya da bir fikri konumlandırabiliriz. Ya da bir başka ifade ile müşterilerin zihninde yer almak için konumlandırma çalışmasını hazır hale getirebiliriz. Yazının ya da bu tezin anlaşılabilir olmasını sağlamak için iş örneği üzerinden iletmekte fayda görüyorum.

 

Diğer bir deyişle konumlandırma çalışmasını beş adımda işimize yönelteceğimiz sorularla yapmak pekâlâ mümkün…

 

Sorular

 

  1. İşinizde mevcut konumunuz nedir?
  2. Hangi konumu hedefliyorsunuz?
  3. Kimden ya da kimlerden daha iyi olmalıyız?
  4. Konumlandırmayı kalıcı hale getirmek için planlarınız ve yenilikleriniz nelerdir?
  5. Konumlandırma için siz ya da ekibiniz uygun musunuz? Doğru kişi ya da ekip değilseniz ne yapacaksınız? Bu farklılığı yaratmak için bütçeniz var mı? Bunların hiç birine uygun değilseniz kimlerden yardım alacaksınız?
  6. Pazarlama kurgusunda ve konumlandırmada düşünmenin zorunlu ve mantıklı bir süreç olduğunu hatırlarsak eğer yukarıdaki beş sorunun düşünme performansını olumlu etkileyeceğini aynı zamanda  iyi bir iletişim modeli olarak konumlandırmayı hazırlamaya yardım edeceğini de söyleyebiliriz.

 

Umarım bu yazı ile zihninizde yer almayı başarabilmişimdir.

 

 

Ali Kayacan
Bu Yazıyı Paylaşın:Diğer Yazılarım


Ali KAYACAN © 2017
Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Bilgilendirme

cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry