27.05.2015
---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Krank Mili Değeri

Krank milinin teknik elemanlara hiçte yabancı gelmeyen iki kelime olduğunu düşünmekteyim.

Ancak bu iki kelime benim için farklı çağrışımlar yapıyor. Otomobillerde hayati önemi olduğunu fark ettiğim bu parçayı seneler önce sürücü kursunda öğrendiğimi de itiraf etmeliyim. Bu  alışılmadık parçanın çalışma prensibini öğrendiğim zaman çok etkilenmiştim.

Krank mili motor pistonundan aldığı doğrusal hareketi dairesel harekete çevirerek vites kutusuna iletir ve otomobili harekete geçirerek hızlanmasını sağlar.

 

Yazı denememin bu bölümünde mekanik hakkındaki çok sınırlı bilgimi bu satırlarda sonlandırmak zorunda olduğumu hissediyorum. Gerçekte hem teorik hem de pratik olarak iyi olduğumu düşündüğüm satış ekibi yönetimine geçiş yapmak içinde sabırsızlanıyorum.

 

Krank mili ile satış ekibi yönetmenin ne ilişkisi var? Diyebilirsiniz… Soranların merakını gidereceğini umduğum satırlara hemen başlıyorum. Bu sorunun cevabını yıllarca, defalarca hatta sayısını hatırlayamayacağım kadar bölge satış ekibi oluşturmanın zorluğunu ve zevkini tatmış biri olarak kaleme alacağım için doğrusu çok heyecanlanıyorum. Ve özellikle “Bölge” kelimesinin altını çiziyorum. Zira işlem düzeyinde en zor ekip yönetimidir… Bölge yönetimi.

 

Kısa da olsa bu anlatacaklarımın ben ve benim gibi benzerlerimiz  için hiçte karışık bir konu olmadığını da rahatlıkla ifade edebilirim. Ancak bu satırları okuyacak yeni yöneticiler ya da genç yönetici adayları ve satışçılar için söyleyeceklerimin bir tablet kolaylığında alınıp sonuca ulaştırması gerektiğini de fazlasıyla önemsiyorum. Bu durum bende “Sistematik bir yaklaşımın duygu ile yoğrulmuş halini sunmalıyım” düşüncesini benimsettiği içinde ayrı bir sorumluluk içerisine sürüklüyor.

 

Lider yönetici olarak ekibinizi oluştururken en önem verdiğiniz konu: Ekibinizin başında yönetici olmadan da ekibinizin harekete geçeceği bir ortam yaratmak olduğunu bilmenizdir. Bence işin en etkili ve en kolay yolu da bunu ekibinize öğretmenizdir. Bunu sağlamak için şirketlerin pazarlama stratejilerinin yanı sıra ekibinizin fikirlerinden oluşan  lokal bir işleyişi birlikte kurmanız gerekmektedir. Onlara tıpkı krank milindeki pistonların fonksiyonları gibi sorumluluk vermeli ve yetkinlik kazandırmalısınız. Her bir pistonun doğrusal hareketi her satışçının özveri ile üzerine düşeni yapmasına benzetiliyorsa tekerlekleri çeviren dairesel hareket ise ekibin ortak hedeflerine ulaşmasına benzetilebilir.

 

“Bir satış ekibinde  ne kadar çok birlikte ve ahenkle hareket edilirse, satış hedeflerine ulaşmakta o denli kolay olur” düşüncesi benimsemiş olmalıdır.O halde takım halinde başardığımız satışlarımızın çalışma prensibi ekibimiz için bir krank mili değerindedir diyebiliriz. Satışçılarda ekipleri için her zaman krank mili değerindedir.

 

 

Ali Kayacan

 

 

 
Bu Yazıyı Paylaşın:Diğer Yazılarım


Ali KAYACAN © 2017
Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Bilgilendirme

cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry