24.05.2018
---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Satış Ustalık İster

Kafamızı gözümüzü yarmadan ya da müşterilerimizin kafasını gözünü yarmadan bu işi ustalıkla başarabiliriz. Önce satışta ustalık için ustanın kelimelere yüklediği anlamı hatırlamakla işe başlayalım.

 

Usta: Bir zanaatı öğrenip kendi başına yapan aynı zamanda öğretip akıl veren mahir bir insandır. O halde bu yazının temelini öğrenmek, bizzat yapmak, öğretmek ve akıl vermek üzerine inşa edebiliriz. Satışı öğrenmek ve bizzat yapmak için satış alışkanlığını benimsemek ilk adımdır. Bu adım için ürün bilgisi ve satış becerilerini iyi öğrenmek gerekir. Ancak yetmez… Yeterli olabilmesi için bireysel özellikleriniz de bu hamurun içerisinde yoğurmalıdır. Ayrıca öğrendiklerinizi ertelemeden uygulamak en önemli önceliğiniz olmalıdır.

 

Pekiyi öğretmek ve akıl vermek için nereden beslenmeliyiz? Cevap: Şüphesiz pazarlama disiplini olmalıdır. Öncelikli olarak bu disiplinde yer alan satış yönetiminin  sırlarını çözmekle işe başlayabiliriz. Sırları çözdükçe onu özümsemeli ve müşterileri ikna etmek için uygulamalıyız. Aslında bu konuyla ilgili sayfalar dolusu yazabilir sayısız ustalıkları sizlerle paylaşabilirim. Ancak “Usta bir satışçı olmak için usta bir iletişimci de olmak gerekir” önermesini de unutmamalıyız.

 

 Usta iletişimciler, basit ve anlaşılabilir sadelikteki iletilerle anlaşabilmeli, uzlaşabilmeli ve ikna edebilmelidirler. Nitekim usta satışçılar da bunu layıkıyla yapabilirler.

 

Uzatmadan ve ayrıntıya girmeden söyleyeyim. Usta bir satışçı hedefini gerçekleştirmek için gözünü budaktan ayırmaz ve aşağıdakileri harfiyen yerine getirir.

 

  • En iyisine ulaşmak için elinden gelenin en iyisini yapar.
  • Bilgi ve becerilerini sürekli geliştirir. Bu yönde idman yapar ve gayret gösterir.
  • Performans yönetimine inanır.
  • Tutkuludur. İşte bu yüzden ısrar eder ve kazanır.
  • Takipçilik alışkanlığı onun için avını yakalamak isteyen bir avcı gibi iz sürmektir.
  • Analitik düşünceye saygı duyar ve bu yönde kendini geliştirir. Zira bu anlayış her türlü çözümü ona sunar.
  • Duygusal, fiziksel ve zihinsel enerjisini birlikte kullanır.

 

Tüm bu adımların yanı sıra satışçılar: Uzun zor ama önü açık yolları izleyerek satışta ustalık kazanabilirler. Satışçı kendi karakterini oluştururken de çok satış ilkesinin yanında nitelikli satışçıyı barındırarak ustalığını kalıcı hale getirebilir.

 

Bıkmadan, usanmadan denemekten vazgeçmeyenler önünde sonunda satış zaferlerini mutlaka hak ederler. Bu hakkediş ve kazanım, nihayet onları satışta ustalık mertebesine çıkarır.

 

Çünkü satış ustalık ister.

 

 

Ali Kayacan

 

 

 

 
Bu Yazıyı Paylaşın:Diğer Yazılarım


Ali KAYACAN © 2017
Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Bilgilendirme

cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry