09.01.2017
---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kaçış Rampası

Birçoğumuzun bildiği gibi kaçış rampası, karayollarında fren sorunları yaşayan kontrolden çıkan araçların güvenle durmasını sağlayan yukarıya doğru eğimli cep niteliğinde özel bir tasarımdır. Olası kazaları önleyen bu yol yardımcısı  araçları teknik arıza ve sorunlardan sonra yola devam ettirmekle kalmayıp sürücü ve yolcuların hayatlarını  kurtaran değerli bir düşüncenin ürünüdür.

 

Yirmi yıl boyunca farklı satış ekiplerinde görev aldım  ve  yöneticiliğini üstlendim. Geçenlerde yaptığım bir  seyahatle çetin şartlarda zorlu hava koşullarında seyreden araçların beklenmedik ve  istemsiz kontrolden çıkış  anlarında sığındıkları kaçış rampaları bana  satış yönetiminde de şahit olduğum benzer durumları  hatırlattı. Kontrolden çıkmış araçlar gibi satışçılarında tökezleyip arıza verdikleri  hatta tabiri caiz ise  fren hidroliklerinin boşaldığı anlara defalarca şahit oldum.

 

Bu olumsuzlukların yaşandığı dönemlere ait gözlemlerimi birkaç madde ile sınıflandıracak olursam  sırasıyla şu başlıklara yer verebilirim, iş ve özel hayat dengesini yitirenler, kısa yollarla sonuca gidenlerin kestirme anlayışlarına vurulan darbeler, maniple edilmiş satış sonuçlarının sahte mutluluğunu yaşayanlar, kariyer yolunda yöneticilik sözü almış olanlar, satışçılığı meslek değil de iş olarak yorumlayanlar… Diye uzayıp gider bu liste...

Hepsinin ortak özelliği böyle zamanlarda toparlanmaları için  yeniden güç toplayacak iklimi istemeleridir.

 

Ne kadar istekli, etik, kararlı, çalışkan bir halimiz olsa da yukarıdaki paragrafı kendi kontrolü dışında yaşayan birçok satışçı ile karşılaştığım için  bu tabloya iştirak eden kaçış rampasını da yönetici bilinci ve sorumluluğu ile tasarlayan hep ben olmuşumdur. Kimilerini haftalarca unutup toparlanmasını beklemiş, kimilerini farklı alanlara yönlendirerek görüşmeler yapmış, kimilerini de sabır gösterip uzun yolları öğretmiş tecrübeli bir satış yöneticisi olarak üzerime düşeni yapmışımdır.

 

Satış ekiplerinde insan yönetiminin zorluğunu yıllarca yaşayan biri olarak motivasyonunu yitirmiş olan satışçılara çözüm üretmenin, sabır göstermenin  gayretini bu teknik yazı da kaçış rampası ile ilişkilendirdim. Aynı sorumluluk anlayışını  tüm satış yöneticilerine   öneriyorum.

 

Sadece iş hayatımızda değil sosyal yaşamımızda da  karşılaştığımız güçlüklerin  üstesinden gelecek kaçış rampaları bulmamız dileği ile tüm  okurlara başarılar dilerim.

 

Ali Kayacan

 

 
Bu Yazıyı Paylaşın:Diğer Yazılarım


Ali KAYACAN © 2017
Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Bilgilendirme

cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry