16.09.2017
---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Yönetici Dediğin Prometheus Gibi Olmalı

Satış yönetimi konusunda bıkmadan, usanmadan yazmaya devam ediyorum. Yine aldım kalemi elime ve yine farklı bir yazı olsun istedim. Bu isteğimi yerine getirmek için mitolojiden faydalanmaya karar verdim. “Yönetici dediğin Prometheus gibi olmalı “ diyorum. Zira Prometheus’u bilip de lider yönetici ile Prometheus arasında ilişkiyi kuramayanlar lütfen bu paragraftan itibaren bu yazıyı okumasınlar. Tabii ki yazıyı merak edenleri tenzih ediyorum.

 

Önce işe bu mitolojiyi bir paragrafla anlatmakla başlayalım;

 

Olympos tanrılarının kudretine karşın Prometheus’da zekâ ve vicdan vardır. Titanlar soyundan gelen Prometheus her şeyi önceden görebilen kötülüklerin olmaması için elinden geleni yapan bir kâhindir. Zeus’a başkaldırır. Buna kızan Zeus insanlığın koruyucusu Prometheus ve insanlardan ateşi saklar. Durumu düzeltmek için Zeus’u ikna ederek Olympos’a çıkar. Ateşin kıvılcımını alarak onu tekrar insanlara verir.

 

Hikâyenin devamını Zeus’un onu cezalandırmasını yani Kafkas Dağı’nı, Kartal’ı ve Karaciğer’i anlatmaya gerek duymuyorum. Zira bu kadar kıssadan hisse yeter… Hatta fazla bile gelebilir. Satış Yöneticileri ekiplerinin başarılı olmaları için düşünen, vicdanlı,adaletli,yardımsever,onlara çözüm üreten ekipleri ve organizasyonları için geleceği gören insanlar olmalıdır. Gerektiğinde bir Güneş gibi yakıcı, bir Güneş gibi ısıtıcı kucaklayıcı olmalıdır. Tıpkı Prometheus gibi…

 

Sorunlar karşısında yılmadan çalışır.Analitik düşünce yapısının özü olan zekâsını kullanarak ona çareler arar.Engelleri geçmek için harekete geçer.İkna etmesi gereken pozisyonlar ve görevler varsa onu yerine getirir. Tıpkı Prometheus gibi…

 

Ekibinin mutluluğu ve verimi için gerekirse kendi mutsuzluğunu göze alarak risk alır.Riskleri de önceden hesap eder.Kendi sorun yaşıyor olsa bile  ekibi ayakta kalmalıdır. İşte bu düşünceyle duygusal zekâsını vicdanıyla besler.Ortak amaca gidebilecek enerjiyi yaratır.Bu enerji ekibinin ihtiyacı olan motivasyonudur. Tek bir amacı vardır.O da ekibini  motivasyonla hedefine ulaşmaktır.Ve bunu da başarır.Çünkü o da tıpkı Prometheus gibi geleceği görme yetisi olan yaratıcı bir Titandır.

 

“Satış Eğitmeni” ve “Satış Koçu” olarak şunu söyleyebilirim.

 

 “Yönetici  Dediğin Prometheus Gibi Olmalı”

 

Ali Kayacan

 
Bu Yazıyı Paylaşın:Diğer Yazılarım


Ali KAYACAN © 2017
Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Bilgilendirme

cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry