14.06.2017
---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Klişe Mesaj:Eğitim Şart

Kendimi satış eğitmeni ilan ettiğimden bu yana eğitim faaliyetlerini fazlasıyla ciddiye alır oldum. Öyle ki içerikleri hazırlama, eğitim ihtiyaç analizi yapma, prova, uygulama, geri bildirim, eğitimin işe transferi gibi kavramlar hazırladığım ve hayata geçirdiğim satış eğitimlerinin olmazsa olmaz durakları ve hatta standartları haline geldi.

 

Tabii ki, tüm bu adımların ve genelin tek bir amacı var… O da öğrenmeyi mümkün kılmak… Ya da arayışı bitirerek sonlandırmak… Yakınlarda göz gezdirdiğim bir makalede çok dikkat çekici bir satır okumuştum. Noktası ve virgülüne dokunmadan kelimesi kelimesine alıntı yapacağım  bu satır “İnsanın öğrenme ihtiyacı nefes aldığı sürece devam etmektedir ”diyordu. Buradan anlıyorum ki öğrenme her yaşta gereksinim duyduğumuz bir istek… Bu istek pek tabi sadece öğretimi kapsamıyor. Birçok uzmanın belirttiği ve pratikte gördüğümüz gibi eğitim ile öğretim kavramları aslında  iç içe değerlendirilecek konular. Zira öğrenme olmadan eğitimden söz etmek mümkün değil.

 

20.yüzyılın başlarında yetişkin eğitimi üzerine çalışmalar yapan uzmanlar şimdilerde kendilerini çok haklı çıkaracak varsayımlarda bulunmuşlar...

Anladığım  ve yorumlayabildiğim  kadarıyla  aşağıdaki  gibi  sonuç bildirgeleri ortaya koymuşlar.

 

  • Yetişkinler, öğrenmenin gidereceği ihtiyaçtan dolayı motive olurlar.
  • Yetişkinler, öğrendiklerini gerçek yaşamlarıyla bütünleştirirler. Özellikle de iş eğitimlerini iş yaşamlarında kullanırlar.
  • Onların deneyimi, öğrenme için güçlü ve zengin bir kaynaktır.
  • Yetişkinler öğrenmeyle öz yönetim sağlarlar. Kendilerine güvenlerini pekiştirirler.
  • Öğrenmeyi kolaylaştıran ve zorlaştıran bireysel farklılıklar yaş ile artar.

 

Çok net olarak görülüyor ki, andragoji adı verilen yetişkin öğrenmesinin pedagojiden en belirgin farkı şudur: Yetişkinler öğrenme konusunda pragmatik davranışlar gösterirler. Aldıkları eğitimlerin fayda sağlayacaklarına inanırlarsa direnç göstermeden öğrenirler. Aldıkları eğitimlerde öğrenmeyi bir problem çözümü ve onun sağladığı haz olarak görürler.

 

İşte tüm bu anlatılanlardan dolayı yetişkinler için klişe bir mesajda olsa eğitim şarttır.

Hiç şüphesiz satışçılar içinde satış eğitimi şarttır.

 

Ali Kayacan

 

 
Bu Yazıyı Paylaşın:Diğer Yazılarım


Ali KAYACAN © 2017
Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Bilgilendirme

cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry