06.10.2018
---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Satışlar Pik Yaptığında… “Peak at the sales ”

Pazarlama sektörüne ve satış alanına yeni girenler sektörün jargonuna alışmak konusunda biraz zorlanabilir hatta direnç gösterebilirler. Ancak kısa süre de benimseyeceklerini kendileri de yaşayarak göreceklerdir. Toplantılarda, iş başında ve koçluk görüşmelerinde süreci yönetmek, uyum sağlamak ve etrafta konuşulanları anlamak için birçoğu İngilizce kelime ve kısaltmalardan oluşan terimlere odaklanırlar.

 

Şöyle hafızamı yokluyorum ve onlarca kelime gözümün önüne geliyor.

Prospect,  pareto principle, target ,market,co-marketing,co- branding,bencmarck,crosselling, brief, feedback relations marketing ,positioning ve daha niceleri…Yazarken dâhi sıkıldığımı söyleyebilirim.Türkçesi varken neden bunları kullanıyoruz ? Bence pazarlama yöneticilerinin gönlü olsun diye… Zira hepsinin Türkçesi var. Hepsi de anlaşılabilir kelimeler… Bir satış eğitmeni olarak ben de hepsinin Türkçesini kullanıyor ya da kullanmaya özen gösteriyorum. Ancak bir kelime var ki Türkçesini söylesem dahi İngilizcesini söylemek kadar tat vermiyor. Sanırım geçmişte ve karşılaştığımda yarattığı motivasyon gücünden olsa gerek belki de  yönettiğim ya da bulunduğum satış ekiplerinde biz satışçıları harekete geçirdiğinden dolayı  zihnim onu böyle kabul etmiş diyebilirim. Sanki Türkçesini söylersem satışın ruhuna aykırı bir kelime edecekmişim gibi hissediyorum kendimi...Bu terim “Peak” terimi yani Türkçe söylenişiyle uydurma bir tanımla “Pik” kelimesi…

 

Satışın zirve yaptığı dönemleri simgeliyor. Ya da başka bir ifade ile en çok satış yapılan dönemlerin fenomen haline gelmiş ifadesini… Öyle ki grafiklerin normal görüntüsünü değiştirip satış seyrini anormal hale getiren en yüksek satışı ifade ediyor. İşte bu kadar değerli bir durum satışların pik yapması… Ancak değeri uzun süreli değil kasaya para giriyor ama sürdürülebilir değil…Motive edici ama alt yapınız ve yenilikleriniz yoksa gelecek için zorlayıcı …Belki de hayal kırıklığı yaratacak cinsten…Temin ya da üretim planınızı dahi etkileyebilir. Çünkü genel de satışın pik yapması ya da zirve yaptığı dönemler satış toplantılarında alınan olağan dışı kararlar ile ürün ve hizmetlere yüksek fiyatlandırma ve piyasadaki yoğun talep artışlarıyla olan satışlar oluyor. Ayrıca normal satış ritminin dışına çıkılmış olması gelecekteki satış tahmini ve hedeflemeyi de etkiliyor. Ancak büyüme için zorlayıcı olmasını da faydalı görmeliyiz.

 

Yine de satışlar pik yaptığında kasamıza para girer ve satışçılar dâhil tüm işletme başarılıdır.

 

Satışlarımızın pik yapması dileği ile…

 

 

Ali Kayacan

 
Bu Yazıyı Paylaşın:Diğer Yazılarım


Ali KAYACAN © 2017
Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Bilgilendirme

cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry