01.05.2018
---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Satışta Çilingir Ustalığı

Kapısına hiç kilit vurulmayacak bir meslektir çilingirlik.  Kapılar kilitlendikçe sürgüler çekildikçe devam eder yıllar boyunca ve hatta  araya teknoloji  girse bile şiddeti artarak değerlenir bu mesleğin tıpkı satışçıların işletmelerdeki değeri gibi…

 

Çünkü… Deyip  bu yazıyı sonuca  ulaştırmak  kolaydır. Kolay yolları uygulamayı sevmeme rağmen yazma  isteğime ve zevkime haksızlık etmemek için konuyu biraz daha ilişkilendirmek istiyorum. Farsça çilânger adından günümüze kadar ulaşan çilingir kelimesi ve onun temsil ettiği meslek grubu  çilingirler: Kilit,  anahtar  ve bu türden ince demircilik  işleri yapan zanaatkârlar olarak tanımlanmaktadır. Satışta tıpkı çilingirlik gibi her yönüyle sistematik bir yaklaşım gerektirdiği için bir sanat ve teknik bir disiplin  olarak tanımlanmaktadır.

 

Bilindiği üzere satış yapmak amacıyla bir veya birden fazla satın alıcı ile konuşarak sözlü sunuş yapmaya satışçılık, bunu yapan kişiye de satış temsilcisi denilmektedir. Tanımı bir adım daha ileriye götürsek, bir ürün ya da hizmete karşı, tarafsız hatta olumsuz tutum içerisindekileri de o ürünü veya hizmeti talep eder şekle getirme ustalığıdır.

 

Birçoğumuz belki de bazılarımız yaşamımızda bir kez  dahi de  olsa  kilitli kalmış, sürgüsü sıkışmış uyumsuz anahtarı  olan, şüpheli bir kapı açılışını ya da  kayıp bir anahtarlığın  talihsizliğini  yaşamışızdır. Gerçekten de bu ustalığı izleyenler,  çilingirin sonuca ulaştığında kilit mağdurunun  gülümseten rahatlatan durumu ile karşılaşmışlardır.

 

Satış yönetiminde de çoğu kez kapalı birer kutu olan müşteriler anahtar kilit ilişkisi kurulması istenen çözülmesi gereken problemlerdir. Satışçı  yönettiği süreci sonuçlandırmak  için bu problemleri bir çilingir ustalığında  çözmelidir. Çilingirin ustalıkla kullandığı maymuncuk gibi o da  müşterisinin ihtiyaçlarını belirlemeli onun  kişiliğine uygun görüşme stratejisini seçip  kullanmalıdır.

 

Sayıca  çok çeşitli olan maymuncuğun işlevini  müşteri çeşitlerine  göre uygun  ikna edici iletiler kullanarak gerçekleştiren satışçılar kilitli şüpheli müşteri kapılarını her zaman açabilirler. Müşteriler  teknolojinin ilerlemesi ile pazarlamanın sosyal dokunuşlarına ihtiyaç yokmuş gibi davranış gösterseler bile hiç kilit vurulmayacak bir meslektir satışçılık.

 

Nihayet, yazımın sonuna geldim. Artık çünkü ’den sonra sonuca ulaşacağım cümleyi yazabilirim.

 

Çünkü…

 

İyi yetişmiş satışçılarda her türlü kapıyı itina ile açabilirler.

 

Ali Kayacan

 
Bu Yazıyı Paylaşın:Diğer Yazılarım


Ali KAYACAN © 2017
Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Bilgilendirme

cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry